W świetle ostatnich wydarzeń w Polsce, zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie – „Czy mam prawo przemieszczać się?”, „Czy mam prawo uczestniczyć w zgromadzeniu?”. Odpowiedź na nurtujące pytania znajdują się w Konstytucji RP – poniżej zamieszczamy konkretne artykuły, które jasno określają nasze prawa.
Jakie wolności gwarantuje nam Konstytucja RP
W tle szerzącej się pandemii i rozterek moralnych pojawiają się równocześnie problemy prawne. Pozwalam sobie w tym miejscu na wskazanie tych przepisów Konstytucji RP, które wprost wskazują na prawo do przemieszczania się i wolność zgromadzeń.
Art. 52. [Wolność przemieszczania się]
1. Każdemu zapewnia się wolność poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyboru miejsca zamieszkania i pobytu.
2. Każdy może swobodnie opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
3. Wolności, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą podlegać ograniczeniom określonym w ustawie.
Art. 57. [Wolność zgromadzeń]
Każdemu zapewnia się wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Ograniczenie tej wolności może określać ustawa.
Przypomnijmy też, że ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie, a wolność człowieka podlega ochronie prawnej.
W kontekście ostatnich wydarzeń przytoczę także, już cytowany wielokrotnie fragment zdania odrębnego do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego Prof. Leon Kieresa: Rolą państwa uznającego podmiotowość człowieka jest pozostawienie decyzji w sytuacjach niejednoznacznych pod względem prawnym i konstytucyjnym i moralnym osobom, których decyzje te bezpośrednio dotyczą i które bezpośrednio będą doświadczać ich skutków – a także wspieranie ich w każdym wyborze.
Pamiętaj że w sytuacji zatrzymania masz prawo do:
- natychmiastowej informacji o powodach i przyczynach zatrzymania
- kontaktu z adwokatem
- poinformowania osoby przez Ciebie wskazanej o zatrzymaniu